Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Regionalny i Kapela "Spod Rachowca"

Czcionka:
ZESPÓŁ REGIONALNY I KAPELA „SPOD RACHOWCA”
 
11 listopada 2010 roku Barbara Musur zorganizowała spotkanie dla osób zainteresowanych graniem i śpiewaniem w kapeli góralskiej. W efekcie tego powstała Kapela „Spod Rachowca”. W marcu 2011 roku, dzięki pomocy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Rajczy oraz ks. proboszcza parafii w Zwardoniu Jana Kurdasa powstała grupa heligonistów, dzięki której kapela znacznie się rozwinęła.
Z czasem pojawiało się coraz więcej dzieci i młodzieży, które wyrażały chęć kultywowania tradycji swojego regionu. Tym sposobem, we wrześniu 2012 roku powstał Zespół Regionalny „Spod Rachowca”. Jego choreografem i instruktorem tańca została Natalia Banaś. Zespół podzielony został na dwie grupy- dziecięcą oraz młodzieżową. Ma on w swoim repertuarze tańce i pieśni regionu Żywiecczyzny. Starsza grupa prezentuje tańce takie jak obyrtka, siustany, koło i koń. Grupa młodsza ma w swoim programie inscenizację „Zabawy na polanie”, podczas której prezentowane są dawne zabawy dziecięce z Żywiecczyzny, oraz taniec koło. Zespół występuje w odświętnych oraz paserskich strojach górali żywieckich. Obecny skład grupy to: kapela – 4 osoby, grupa starsza – ok. 15 osób, grupa młodsza – ok. 20 osób.
Po raz pierwszy grupa zaprezentowała się w grudniu 2012 roku, grając i śpiewając podczas Pasterki oraz w dzień św. Szczepana, w kościele parafialnym w Zwardoniu. Z kolei pierwszy występ taneczny odbył się 7 lipca 2013 roku, podczas Pikniku Królewskiego w Rajczy.
Zespół „Spod Rachowca” uświetniła swoimi występami wiele imprez lokalnych, m.in.:
  • Rodzinny Rajd Trasami Spacerowymi Zwardonia,
  • Dożynki Gminne w Rajczy,
  • Piknik Pszczelarski w Rajczy.
Grupa reprezentuje również Gminę Rajcza w innych rejonach Polski oraz poza jej granicami, występowała między innymi podczas:
  • Festiwalu Piosenki Religijnej w Ostrawie,
  • Pielgrzymki do Turzy Śląskiej.
​Końcem listopada 2013 roku zespół dał koncert na zakończenie projektu zrealizowanego przez Urząd Marszałkowski w Katowicach, w którym uczestniczył. Wystąpiły trzy grupy, dzieci uczące się grać w ramach projektu na skrzypcach, grupa heligonistów i na koniec grupa taneczna.
7 lutego 2014 zespół „Spod Rachowca” brał udział w nagraniu filmu promocyjnego do telewizji TVS w ramach XLVI Ogólnopolskiego i XXII Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego.
 

 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

NARCIARSKI RAJD CHŁOPSKI 26 - 28 stycznia 2018

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Imieniny